PG Thomas: De veertigdagentijd

De veertigdagentijd

Op Aswoensdag, die dit jaar op 18 februari valt, begint de veertigdagentijd. Dit is een periode van bezinning en voorbereiding op het Paasfeest. De zondagen in deze tijd vallen buiten de veertigdagen, want de zondagen zijn feestdagen. De veertigdagen doen denken aan de periode die Jezus doorbracht in de woestijn toen hij op de proef gesteld werd. Na deze periode begon zijn werk om het evangelie, de blijde boodschap, te verkondigen. In de veertigdagentijd zijn er bij PG THOMAS een aantal sobere maaltijden. Een sobere maaltijd is een eenvoudige, matige maaltijd, vaak bestaande uit brood en soep. Het staat voor bewustwording en matigheid. Er is dan altijd een collecte voor het goede doel.

Het is voor iedereen verschillend hoe men deze periode beleeft en invult. De een drinkt geen alcohol; de ander probeert minder vlees te eten. Social media is ook een mogelijkheid om te matigen. Als je ervoor kiest om in deze periode ergens mee te matigen, kan dat helpen bij de bezinning op wat er echt toe doet in je leven. Iets waar je aan gehecht bent weglaten: daar is oefening voor nodig. Het vraagt iets van je, een bewuste inspanning. Je kunt ook oefenen door juist iets positiefs toe te voegen. Deze periode bijvoorbeeld geduld oefenen, of elke dag een mooie tekst lezen, zodat je daar geestelijke voeding uit haalt. Er kan ook nog iets anders moois ontstaan: als je ergens van afziet, komt er ruimte voor iets anders. Dan kan er ruimte komen voor God of je naaste. Zo kan vasten helpen om een gevoel van verbondenheid te laten groeien.

De laatste week van de veertigdagentijd, dat is de week voor Pasen, wordt de Stille Week genoemd. In deze week wordt er stilgestaan bij het lijden en sterven van Jezus. De veertigdagenperiode eindigt dit jaar op 4 april, dat is Stille Zaterdag. Met Pasen vieren we de opstanding van Jezus. Een nieuwe tijd, vol van vergeving en hoop, breekt aan.

Ds. Jantina de Ruiter

Op 1 en 15 maart gaat ds. Jantina de Ruiter voor, op 8 maart Gert Scholten uit Andijk, op 22 maart Peter Verhoeff uit Alkmaar en op 29 maart ds. Willie Visser uit Grootebroek. Alle diensten beginnen om 10.00 uur

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.

Ontdek meer van Andijk | APB | Andijker Nieuws Net

Abonneer je nu om meer te lezen en toegang te krijgen tot het volledige archief.

Lees verder