16 molens en gemalen open tijdens Open Monumentendag

Het gemaal Beetskoog

Bezoek de monumenten van het waterbeheer!

16 molens en gemalen open tijdens Open Monumentendag

Op 9 en 10 september vindt de Nationale Monumentendag plaats. 16 molens en gemalen die in bezit zijn van Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier openen dit weekend de deuren voor publiek. Twee objecten in West-Friesland zijn toegankelijk tijdens dit evenement. Iedereen kan gratis komen kijken en leren over de manieren hoe we al eeuwenlang droge voeten houden in Noord-Holland.

Open monumenten in West-Friesland

In West-Friesland zijn gemaal Beetskoog in Oudendijk en het Nederlandse Stoommachinemuseum in Medemblik te bezoeken. Voor meer informatie over de opening van alle molens en gemalen van het hoogheemraadschap, bezoek HHNK.nl.

Het interieur van het gemaal Beetskoog

Opening Gemaal Beetskoog

Gemaal Beetskoog behoort tot een van de weinige gaaf bewaard gebleven voorbeelden van gemaaltechniek uit het begin van de twintigste eeuw van Nederlands fabricaat. Sinds 1982 is het dieselgemaal opengesteld voor publiek en staat het op de provinciale monumentenlijst van Noord-Holland. Het gemaal is geopend tijdens Open Monumentendag op zondag 10 september van 11:00-16:00 uur.

Open Monumentendag vindt jaarlijks plaats in september. Tijdens dit weekend kunnen bezoekers leren over de waterwerken die vroeger, maar soms ook nu nog een rol spelen in het waterbeheer. De toegang bij alle molens en gemalen is gratis. Wees vooral welkom en ontdek meer over het water.

Wat is er te zien?

Alle objecten zijn zonder afspraak en gratis te bezoeken. Kom langs en ontdek over de geschiedenis van het water.    

Open voor publiek, buiten en binnen te bezoeken

  • Groetermolen, Hagerweg 12, Schoorl (zondag 10 september, 10:00-17:00 uur)
  • Groenveldse molen, Groenveldsdijk 12, Groenveld (zondag 10 september, 11:00-16:00 uur)
  • Grebmolen, Molenweg 1, Warmenhuizen (zaterdag 9 september en zondag 10 september, 10:00-16:00 uur)
  • Gemaal Beetskoog, Beetskoogkade 2, Oudendijk (zondag 10 september, 11:00-16:00 uur)
  • Kathammermolen, Achterdichting 2, Katwoude (zaterdag 9 september, 11:00- 16:30 uur)
  • Molen de Dog, Geesterweg 22, Uitgeest (zaterdag 9 september, 10:00-16:00 uur)
  • Molen De Viaan, Havinghastraat 16, Alkmaar (zaterdag 9 september en zondag 10 september)
  • Geestmolen, Hoeverpad 13, Alkmaar (zaterdag 9 september, 10:00-17:00 uur)
  • Museumgemaal Wilhelmina, Molendijk 9, Schermerhorn (zondag 10 september, 12:00-16:30 uur)
  • Nederlands Stoommachinemuseum, Oude Stoomgemaal Vier Noorder Koggen, Oosterdijk 4, Medemblik (zaterdag 9 september en zondag 10 september, 10:00-17:00 uur)
  • Gemaal ’t Leven, Lagedijk 145, Zaandijk (zaterdag 9 september, 11:00-16:00 uur)
  • Noorderpolderhuis, Molendijk 11, Schermerhorn (zondag 10 september, 11:00-17:00 uur)
  • Dijkmagazijn Wieringermeer, Noorderdijkweg 23A, Wieringerwerf (zaterdag 9 september en zondag 10 september, 11:00 – 17:00 uur)
  • Molen LQ, Parallelweg 4, Burgerbrug (zaterdag 9 september, 10:00-17:00 uur)

Open voor publiek, alleen erf te bezoeken

  • Molen D, Oosterdijk 1, Broek op Langedijk (zaterdag 9 september en zondag 10 september, 10:00-16:00 uur)
  • Noordermolen, Hoogegeest 47, Akersloot (zaterdag 9 september en zondag 10 september, 11:00-17:00 uur)

Ontdek meer van Andijk | APB | Andijker Nieuws Net

Abonneer je nu om meer te lezen en toegang te krijgen tot het volledige archief.

Lees verder